[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]


W kolorze sepii

"W kolorze sepii" lub "Malowane sangwiną" - tak można by zatytułować wystawę Wiktorii Pugacz, otwartą w minioną sobotę w galerii SAP "Klasyczna" przy ZSZiP w Krościenku n. D.
Pochodząca z Ukrainy artystka, od dziesięciu lat mieszka w Niedzicy i aktywnie uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach Stowarzyszenia Artystów Pienińskich od momentu jego powstania. Gruntownie wykształcona plastycznie, zachwyca możliwościami swego artystycznego wyrazu. W pracach ceramicznych propaguje huculskie motywy swoich rodzinnych stron, w pisanych przez siebie ikonach stara się przestrzegać klasycznych kanonów tej sztuki, nie obce jest jej także malarstwo olejne, akwarela, pastel czy rysunek, w których potrafi oddać każdy temat - portret, architekturę, pejzaż, kwiaty.
Pierwsza, indywidualna, pienińska wystawa Wiktorii Pugacz, obejmuje cykl rysunków wykonanych sangwiną, przedstawiających przede wszystkim górskie klimaty Pienin i Tatr, gdyż jak wspominała na wernisażu sama artystka, urodziła się i wychowała w podobnych górach i te tematy są jej szczególnie bliskie. Są również kwiaty i dwa portrety papieskie.
Wystawa potrwa do pierwszych dni czerwca i dedykowana jest przede wszystkim miłośnikom monochromatycznej pasteli, w której dominuje światło i walor.