[Rozmiar: 17852 bajtów]


[Rozmiar: 18050 bajtów]


Podhale24pl...

Świątynia sztuki pienińskiej

W poniedziałek, 5 lipca zainaugurowana została uroczyście nowa funkcja odremontowanego XVI-wiecznego kościółka św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych. Leżący na szlaku archtektury drewnianej, pozbawiony atrybutów sakralnych pełnił on teraz będzie funkcję galerii - muzeum sztuki pienińskiej. To magiczne miejsce strategicznie położone w pobliżu kładki pieszo-rowerowej łączącej Sromowce z Czerwonym Klasztorem z pewnością wpisze się na trwale w kulturalny pejzaż ziemi pienińskiej i w przyszłości będą się tutaj odbywać nie tylko wystawy, ale i koncerty, wieczory literackie itp. imprezy artystyczne, które przyczynią się do rozszerzenia i wzbogacenia współpracy kulturalnej pogranicza.
W tej chwili w kościółku czynna jest ekspozycja prac twórców z kręgu Stowarzyszenia Artystów Pienińskich wzbogacona rzeźbami pochodzącego ze Sromowiec Władysława Borzęckiego oraz kącik regionalny będący zalążkiem wystawy historii flisactwa pienińskiego.
Po uroczystej mszy św. w nowym kościele, która odprawiona została w intencji W. Borzęckiego oraz innych nieżyjących już artystów pienińskich, jak również za pomyślność i natchnienie dla tych, którzy aktualnie tworzą w Pieninach orszak gości prowadzony przez poczet flisaków pienińskich przeszedł do nastrojowego wnętrza kościółka św. Katarzyny, gdzie odbyło się zasadnicze otwarcie świątyni kultury pienińskiej.

Dziękując tym, którzy przyczynili się do obecności artystów pienińskich we wnętrzu kościółka, prezes SAP Janusz Tybur wymienił przede wszystkim księdza proboszcza Marka Kądzielawę, "który dokonał czegoś, czego nie było dotychczas w dziejach Kościoła - wyniósł sztukę pienińską na ołtarze!", panią kustosz Alicję Kawerską, pełniącą tę rolę z wielkim poświęceniem, pasją i profesjonalizmem oraz Jana Sienkiewicza - prezesa Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, który jest głównym sponsorem kulturalnej działalności obiektu.
Zaproszeni goście oraz przypadkowi turyści z obu brzegów Dunajca mogli dodatkowo skosztować pienińskich specjałów oraz wysłuchać występu chóru flisaków.