[Rozmiar: 17852 bajtów]

[Rozmiar: 18050 bajtów]

Opowieści o roślinach Pienin

W primaaprilisowy wieczór, w sali kinowej MOK w Szczawnicy odbyło się spotkanie z autorem wydanej w ubiegłym roku książki "Opowieści o roślinach Pienin" - prof. Ludwikiem Freyem. Zawiera ona zbiór felietonów, jakie ukazywały się w ostatnich latach na łamach szczawnickiego miesięcznika "Z doliny Grajcarka", poprzedzony definicją botaniki i nazewnictwa roślin.
Prof. Ludwik Frey - botanik, autor licznych publikacji poświęconych trawom, od blisko 20 lat odwiedza regularnie Pieniny i wszystko, co dotyczy kultury i przyrody tego regionu stara się utrwalać na papierze bądź w fotografii. Od trzech lat jest także aktywnym członkiem sekcji fotograficznej Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, w roku 2009 wraz z żoną Wiesławą prezentował swoje fotogramy składające się na ekspozycję pt. "Momenty były..." w kawiarni "Klasyczna" w Krościenku nad Dunajcem.
Tematem ilustrowanego pokazem slajdów spotkania była odpowiedź na trzy zasadnicze pytania: dlaczego Szczawnica ?, dlaczego Pieniny? oraz dlaczego ta właśnie książka? W charakterystyczny dla siebie sposób, z wielką elokwencją i emanującą z każdego słowa miłością do Pienin, Autor udzielił nam tej odpowiedzi w trakcie piątkowego wieczoru. W podziękowaniu publiczność nagrodziła Go aplauzem na stojąco…
Należy dodać, iż w swojej publikacji prof. Frey nie zapomniał o swoich koleżankach i kolegach z kręgu SAP zamieszczając w niej reprodukcje prac plastycznych Jolanty Gładyszewskiej-Tybur, Stanisława Góreckiego oraz Janusza Tybura. Za tę promocję pienińskich twórców należą Mu się dodatkowe podziękowania.