[Rozmiar: 17852 bajtów]

[Rozmiar: 18050 bajtów]

Zakończenie lata - plener

W pierwszą niedzielę października pod zabytkowym kościółkiem św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych, pełniącym rolę galerii sztuki pienińskiej zebrała się grupa najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, aby twórczo pożegnać minione lato.

Mgły odsłoniły białe iglice Trzech Koron, słońce rozświetliło jesienne barwy drzew tworząc wprost wymarzone warunki do pracy. Z blejtramami pod pachą uczestnicy pleneru rozproszyli się po okolicy w poszukiwaniu motywów. Większość skoncentrowała się na symbolu Pienin uwieczniając na płótnie skalne ściany Trzech Koron, część pozostała w cieniu kościółka, jeszcze inni przedostali się na drugą stronę Dunajca, aby znaleźć natchnienie pod murami Czerwonego Klasztoru.

O godzinie 16.00 umorusani farbą artyści wraz ze swoimi dziełami zebrali się w restauracji "Flisak", gdzie czekała na nich ciepła obiadokolacja ufundowana przez gospodarza sromowieckich świątyń księdza Marka Kądzielawę. Dziękując proboszczowi za gościnę oraz "zamówienie" wspaniałej, słonecznej pogody prezes SAP zauważył, że Sromowce Niżne stały się w minionym roku letnią siedzibą stowarzyszenia, a niezwykłą galerię w starym kościółku - jak skrupulatnie obliczyła opiekująca się nią pani kustosz Alicja Kawerska - odwiedziło prawie 6 tys. osób!
Obie strony wyraziły nadzieję na dalszą owocną współpracę i rozszerzenie oferty artystycznej w przyszłym roku.

W kolacji wzięli udział także inni artyści pienińscy, którzy ze względu na stan zdrowia zrezygnowali z pleneru. Wszyscy jednak chętnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia na tle kościółka-galerii.

(więcej zdjęć...>)