[Rozmiar: 17852 bajtów]

[Rozmiar: 18050 bajtów]

Metafizyczne akwarele fizyka

Kulturalna Sobota w Krościenku n.D. rozpoczęła się o 15.30 pierwszym z trzech koncertów muzycznych składających się na program festiwalu "KOLĘDOWO" realizowanego w ramach obszernego przedsięwzięcia kulturalnego pt. "Pieniny - Kultura -Sacrum" przez Agnieszkę Radwan - Stefańską. W starym kościółku pw. Wszystkich Świętych w Krościenku zabrzmiały kolędy z różnych zakątków Europy w wykonaniu członków chóru Kolegiaty św. Anny w Krakowie "Schola Cantorum Cracoviensis". Za klawiaturą kościelnych organów zasiadł młody nowotarżanin Marcin Augustyn. Mimo przejmującego chłodu, jaki panował w surowych murach świątyni, większość ze zgromadzonej licznie publiczności wytrwała do końca wspaniałego koncertu, po zakończeniu którego zaproszona została na otwarcie wystawy akwareli Andrzeja Beliczyńskiego - mieszkającego, pracującego i tworzącego w Krościenku nauczyciela fizyki, członka Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.
Na ekspozycję składa się 40 prac pochodzących z różnych okresów twórczości artysty, w tym wielkoformatowe akwarele namalowane z tak charakterystyczną dla niego lekkością i wyczuciem koloru. W niektórych z prac do wydobycia szczegółów posłużył się pastelami lub piórkiem. Udzielając wywiadu dla TVPodhale bohater wieczoru jednym zdaniem odpowiedział na pytanie w czym tkwi tajemnica jego twórczości: "Bawię się kolorem, bawię się barwą, bawię się tematem". Być może dla Andrzeja Beliczyńskiego, który z zawodu jest nauczycielem fizyki, traktowanie w ten sposób barwy i jej rozszczepianie na plamy akwareli jest takie oczywiste, jednak ta prosta zasada, zacytowana powyżej powinna stanowić motto twórczości wielu profesjonalnych nawet artystów. Wernisaż odbył się tradycyjnie w kawiarni Klasyczna i był jednocześnie inauguracją czwartego sezonu wystawowego w tym miejscu.
Po oficjalnym otwarciu wystawy przez prezesa SAP Janusza Tybura, większość gości przeniosła się z kolei do sąsiedniej sali restauracyjnej, gdzie rozpoczęła się długo oczekiwana promocja wydanej w formie podręcznego albumu książki prof. Andrzeja Skorupy i Rafała Monity pt. "Grywałd - kościół drewniany". Jest to druga - po Trybszu - pozycja z serii poświęconej zabytkowym kościółkom Podtatrza. Promocji towarzyszył pokaz slajdów oraz podpisywanie zakupionych książek przez autorów publikacji. W obu wymienionych wcześniej imprezach, uczestniczyło na zasadzie partnerstwa Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, i to nowe, nobilitujące wyzwanie z pewnością zaowocuje kolejnymi formami współpracy podczas organizacji podobnych imprez kulturalnych w przyszłości.