[Rozmiar: 17852 bajtów]

[Rozmiar: 18050 bajtów]

MY 2010 Liptovski Hradok

Już po raz drugi pienińscy artyści pokazują swe prace liptowskiej publiczności w ramach dorocznej wystawy MY 2010 organizowanej wespół z kolegami słowackiego ART Studio w Liptowskim Hradku.
Podobnie jak w roku ubiegłym do dyspozycji członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich oddana została jedna z sal Muzeum Etnograficznego, w której wyeksponowane zostały 52 prace plastyczne 18 twórców z kręgu SAP, w tym kilku nowych, młodych członków uczestniczących w tej wystawie po raz pierwszy.
Uroczysty wernisaż rozpoczął się wystąpieniem pani dyrektor Ivety Zuskinovej, gospodarza obiektu, która powitała gości oraz znanej pienińskiej publiczności Lubicy Ulicnej - kuratora wystawy. Obie panie w ciepłych słowach wspomniały o międzynarodowym aspekcie wystawy i współpracy z pienińskim stowarzyszeniem, podobnie jak wiceburmistrz Liptowskiego Hradku, pani Danica Ziakova, która gościła w Krościenku przy okazji kwietniowej wystawy Judity Fenveszovej w Klasycznej.
Pienińska ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno przybyłych licznie gości, jak i liptowskich kolegów z ART Studia. Jak zwykle przy takich okazjach bywa nawiązane zostały nowe artystyczne znajomości, które zapewne zaowocują kolejnymi wystawami twórców z Liptowskiego Hradku w Pieninach. Szczególne wrażenie na członkach delegacji SAP wywarły misterne prace Viery Kauzovej wykonanej techniką haftu klockowego, szklane kolaże Daszy Libicovej i abstrakcyjne prace rzeźbiarskie Milana Mikolasa. Jeśli stan zdrowia artysty na to pozwoli, być może uda się także zaprosić do Krościenka znanego słowackiego malarza profesjonalnego - Karola Fenvesza.
Również i w tym roku Stowarzyszenie Artystów Pienińskich jest partnerem projektu przygotowywanego przez Muzeum Etnograficzne w Liptowskim Hradku, a także podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Ośrodkiem Kultury w Liptowskim Mikulaszu, które otwiera nowe, bogate możliwości wymiany kulturalnej z tą prężnie działającą instytucją.