[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]


Batiki w "Klasycznej"

4 lipca br. otwarta została w "Klasycznej" interesująca wystawa prac malarskich wykonanych techniką batiku. Po raz pierwszy publiczność pienińska miała okazję zetknąć się z tą, rzadką w Europie, bo pochodzącą z Azji i Afryki, dziedziną sztuki, w której za pomocą pędzla, bądź innego narzędzia, nanosi się na tkaninę lub skórę gorący wosk, następnie całość zanurza się w określonej farbie, która barwi tkaninę w miejscach, gdzie nie ma wosku. Procedurę taką powtarza się kilkakrotnie w zależności od zamysłu twórczego, na koniec gotowy obraz jest prasowany aby wywabić wosk i nadać mu ostateczny wygląd.
Autorką tych oryginalnych prac jest koleżanka z ART STUDIA - Luba Uliczna, której nastrojowe, wielkoformatowe pastele prezentowane były w Klasycznej na wystawie zbiorowej członków AS.
Wieczór wernisażowy był bardzo urozmaicony - wystawę otworzył uroczyście sam prezes ART STUDIO Lubomir Kompis, następnie odbyło się dwuczęściowe performance Anny Ondrejkovej, znanej poetki liptowskiej, która przedstawiła najpierw krótki seans pantomimiczny zatytułowany "Odsłanianie oblicza", połączony w drugiej części z recytacją poezji Carol Ann Duffy - nadwornej poetki królowej angielskiej. W międzyczasie Judita Fenveszowa przedstawiła życiorys artystyczny bohaterki wieczoru.