[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]Polsko-słowackie Boże Narodzenie

W piątek, 2 grudnia 2012 r, w pomieszczeniach Liptowskiego Centrum Kultury oraz na dziedzińcu muzeum Czarny Orzeł w Liptowskim Mikulaszu odbyło się trzecie już spotkanie polskich i słowackich twórców biorących udział we wspólnym projekcie pt. „Twórczość bez granic i czasu”, finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Od godz. 9.00 rano w sali klubowej LCK, pod hasłem „Polsko-słowackie Boże Narodzenie” odbywały się pokazy i warsztaty dla szerokiej publiczności, zarówno dzieci i młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych.

Ze strony słowackiej technikę suchej pasteli prezentowała Janka Žiaranová, malarstwo na szkle Ľubka Honcová, a umiejętność zdobienia tradycyjnych, świątecznych pierników przekazywały dzieciom z liptowskich szkół podstawowych Miroslava Staroňová i Ľubica Zaťková.

Z ramienia Stowarzyszenia Artystów Pienińskich – polskiego partnera projektu – swoje umiejętności prezentowały: Anna Czajka – malarstwo olejne na szkle, Jolanta Gładyszewska-Tybur – witraż i decoupage, Wiktoria Kaczmarczyk – haft klockowy i szydełkowy oraz Monika Ziemianek-Sztajer – wyroby artystyczne z masy solnej.

Po południu twórcy przenieśli swoje wyroby na powstałe w ramach projektu stoiska na dziedzińcu muzeum Czarny Orzeł, gdzie kontynuowali prezentację oraz wespół z rzemieślnikami przybyłymi z Bobrovca, Dúbravy, Liptovskiego Hrádku i Liptovskiego Mikuláša sprzedawali swoje prace szerokim rzeszom publiczności poszukującej świątecznych upominków.

Program spotkania zakończyły występy liptowskich zespołów folklorystycznych.