[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]


Surrealizm w Klasycznej

W galerii "Klasyczna" Stowarzyszenia Artystów Pienińskich w Krościenku czynna jest niecodzienna wystawa malarstwa surrealistycznego Igora Twardochleba z Niedzicy.
Biorąc udział w licznych wystawach SAP udowodnił już nie raz, że potrafi namalować dosłownie wszystko i nie obce mu są różne techniki malarskie. Po raz pierwszy jednak odsłania przed nami swoje prawdziwe oblicze, pokazuje to, co jest mu najbliższe, co daje mu możliwość artystycznego spełnienia - surrealizm. Tym samym wydaje się być pierwszym i w tej chwili jedynym przedstawicielem tego gatunku wśród artystów pienińskich.
Igor Twardochleb urodził się w Użgorodzie na Ukrainie, gdzie w 1978 r ukończył tamtejszą Akademię Artystyczną - wydział metaloplastyki. Jego malarstwo cechuje ogromna siła wyrazu. Eksponowane obrazy można oglądać całymi dniami, miesiącami, nawet latami i wciąż odkrywa się nowe szczegóły, na nowo się je interpretuje. Każdy odbiera je na swój własny sposób i można powiedzieć, że jest tyle wersji tych obrazów ilu oglądających je widzów.
Mimo, iż większość prezentowanych prac powstała stosunkowo dawno, artysta wybornie wstrzelił się w aktualną gorączkę przedwyborczą pokazując tajemnicze, puste trony, do których chyłkiem zmierzają zakamuflowane postacie...
Przedstawiając artystę prezes SAP wyraził nadzieję, że na kolejnej wystawie Twardochleba pojawi się więcej nowych prac osadzonych już w pienińskiej scenerii.