[Rozmiar: 17852 bajtów]

[Rozmiar: 18050 bajtów]

Powrót Stefana Gabrysia

Jubileuszowa, czterdziesta wystawa Stowarzyszenia Artystów Pienińskich w kawiarni ZSZiP "Klasyczna" w Krościenku n. D., której wernisaż odbył się 5 czerwca br., poświęcona została legendzie pienińskiej bohemy - Stefanowi Gabrysiowi.
Absolwent słynnego LP im. A. Kenara w Zakopanem należy do jednych z pierwszych członków szczawnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu, jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, uczestnikiem historycznych już wystaw i plenerów pienińskich.
"Ale to wszystko miało miejsce dawno, dawno temu" - jak zauważył otwierając wystawę Janusz Tybur - "później była wielka "dziura", dlatego tym bardziej cieszymy się z powrotu Stefana do życia artystycznego".
Wernisaż w "Klasycznej", na który przybyła rodzina artysty, koleżanki i koledzy z SAP oraz zaproszeni goście, jest pierwszą - po kilkunastoletniej przerwie - indywidualną wystawą Stefana Gabrysia. Na ekspozycję składają się pastele, ulubione przez artystę akwarele oraz dwie próby olejne, przedstawiające nietypowy dla niego temat - ludzi.
Nawiązując do owych minionych lat, Stefan zapewniał, iż nie były one całkiem jałowe, gdyż cały czas dojrzewały w jego wnętrzu pomysły nowych obrazów, zbierały się owoce przemyśleń artystycznych i dzięki wsparciu najbliższej rodziny oraz nieustannej zachęty ze strony kolegów-artystów potrzeba tworzenia zwyciężyła.
Pozostaje więc nadzieja, że będzie ona na tyle silna, iż zaowocuje kolejnymi nowymi pracami a nazwisko artysty pojawiać się będzie regularnie na afiszach wystawowych w kraju i za granicą.