[Rozmiar: 17852 bajtów]

[Rozmiar: 18050 bajtów]

Witraże w Filharmonii Krakowskiej

27 października 2010 r. o godzinie 19.00 w Filharmonii Krakowskiej odbył się koncert poświęcony muzyce polskiej XX wieku w wykonaniu Marka Stefańskiego - organy oraz Elżbiety Towarnickiej - sopran. Artysta, znany pienińskiej publiczności z koncertu inaugurującego I Letni Festiwal Organowy w Krościenku nad Dunajcem, w którym wystąpił z kapelą Jaśka Kubika, jest jednym z najwybitniejszych współczesnych muzyków organowych w Polsce.
W programie koncertu zaprezentowane zostały utwory kompozytorów krakowskich, tworzących na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat: Juliusza Łuciuka, Tadeusza Machla, Jerzego Kaszyckiego. Po raz pierwszy można było usłyszeć transkrypcję organową części Oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego, które powstało z inspiracji powieścią Henryka Sienkiewicza oraz improwizowaną symfonię organową na bazie muzyki R. Schumanna, autorstwa M. Stefańskiego.
Filharmoniczny koncert wokalno-organowy został wzbogacony projekcją multimedialną przygotowaną na bazie fotografii Janusza Tybura - pienińskiego fotografika i plastyka, dopasowaną do muzycznych nastrojów poszczególnych kompozycji.
Jednocześnie w Złotej Sali Filharmonii wyeksponowane zostały kompozycje witrażowe, wywodzącej się również z pienińskiego środowiska artystycznego Jolanty Gładyszewskiej-Tybur, z cyklu "Black & White". Zafascynowana czarno-białą fotografią Hartwiga, na przekór przyjętym kanonom, artystka próbuje wydobyć barwy otaczającego ją świata za pomocą odcieni tylko dwóch kolorów - czerni i bieli. Ta grafika witrażowa stanowiła awangardowe uzupełnienie należącej do wieczornego repertuaru suity organowej T. Machla pt. "Witraże".
Organizatorem Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej jest Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Finalny koncert symfoniczno-oratoryjny w wykonaniu orkiestry i chóru Filharmonii Krakowskiej odbył się 29.10.2010 r.