[Rozmiar: 17852 bajtów]


[Rozmiar: 18050 bajtów]


Warsztaty batiku

23-25 lipca w sali wystawowej SAP przy Gminnym Centrum Kultury w Krościenku nad Dunajcem odbyły się błyskawiczne, weekendowe warsztaty batiku, które na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia Artystów Pienińskich przeprowadziła źubica Uličná z Liptowskiego Hrádku (Słowacja).

Batik to pradawna - stosowana od co najmniej 2000 lat w wielu zakątkach świata, m.in. w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej oraz w Afryce - technika ozdabiania tkanin. Generalnie polega ona na nakładaniu na wybrane fragmenty tkaniny warstw wosku, a następnie barwieniu jej przez zamoczenie w roztworze z farbą.

Słowacka artystka, która w ubiegłym roku prezentowała swoje batikowe obrazy w kawiarni Klasyczna, przedstawiła uczestnikom warsztatów nie tylko metodę woskowania, którą wykonywane były kolorowe kompozycje malarskie, lecz także proste sposoby uzyskiwania nieprzewidzianych wzorów za pomocą składania i wiązania tkaniny. W ten sposób powstały barwne kupony tkanin, a dodatkowo najmłodsze, jak i starsze uczestniczki zajęć przyozdobiły sobie swoje fatałaszki na dawną modłę hippisowską.

Suszące się w słońcu i łopoczące na wietrze kolorowe batiki stanowiły dodatkową atrakcję dla goszczących w Krościenku urlopowiczów, którzy zaglądali do Starej Plebanii aby przyjrzeć się z bliska twórczym zmaganiom umazanych w farbie artystek oraz podziwiać prace pienińskich twórców eksponowane na wakacyjnej wystawie członków SAP.