[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]


Zimowa grafika witrażowa


Przez cały grudzień trwać będzie otwarta w miniony piątek w "Klasycznej" wystawa obrazów witrażowych Jolanty Gładyszewskiej-Tybur utrzymana w czarno-białej, zimowej tonacji. Ta "grafika witrażowa", którą można podziwiać na ścianach kawiarni, jest owocem tegorocznych poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego pienińskiej witrażystki.

"Black & White" (tak zatytułowana jest wystawa), to pomysł dość rewolucyjny i odważny, podważający ogólnie przyjęta definicję witrażu, jako techniki polegającej na łączeniu kolorowych szkieł, poprzez które prześwituje światło. Ponieważ w przypadku obrazów witrażowych wiszących na ścianie gra światła nie ma takiego znaczenia, dlatego artystka zręcznie manipuluje fakturą szkła oraz wykorzystuje jego wewnętrzne niuanse, aby uzyskać zamierzone efekty i ekspresję. Czerń i biel w obrazach naszej witrażystki traktowana jest w sposób typowo graficzny, próbując swymi odcieniami oddać barwy otaczającego świata.

Część witraży - jak podkreśliła bohaterka wieczoru w "Klasycznej" - powstała w wyniku jej fascynacji czarno-białymi fotografiami Edwarda Hartwiga oraz makrofotografią męża.

Na koniec Jolanta Gładyszewska-Tybur zaprosiła wszystkich na otwieraną jutro w Krakowie wystawę "Mój Anioł Stróż", do której zakwalifikowała się siódemka członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.