[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]


Pienińskie anioły podbijają Kraków

Wśród artystów nagrodzonych podczas uroczystego otwarcia 5 grudnia br. w galerii "Audialnia" w Krakowie wystawy pt. "Mój Anioł Stróż" znalazła się trójka pienińskich plastyków. Wyróżnienie zdobył witrażowy "Dotyk Anioła" Jolanty Gładyszewskiej-Tybur, nagrodzony został też "Anioł Śmierci" (rzeźba) Janusza Tybura lecz wszystkich - także artystów z dyplomami - wypunktował anioł z procą Henryka "Baltazara" Zachwieji (nagroda główna).

To wielki sukces pienińskiej sztuki, której wielkim propagatorem jest sam kurator i pomysłodawca wystawy Paweł Bitka, który zaprosił nas do udziału w organizowanej przez siebie imprezie.

Mała, kameralna galeria, w której czas jakby zatrzymał się u schyłku minionego wieku, a to dzięki Państwu Hnatowiczom - gospodarzom tego miejsca, nie mogła pomieścić zgromadzonej publiczności, której część pozostała na zewnątrz zaglądając do środka przez szklaną witrynę. A wewnątrz działo się naprawdę wiele...

Najpierw krakowscy aktorzy - Ola Barczyk, Wiktoria Kwiatkowska, Stanisław Michno - czytali nadesłane na konkurs "anielskie" wiersze. Później nastąpiło wyczekiwane ogłoszenie werdyktu jury i nagradzanie zwycięzców, które jak zwykle wywołało najwięcej emocji. Po krótkiej przerwie i poczęstunku znów czytano wiersze przeplatane występem młodej tancerki Kasi Stolarczyk.

Jak widać Anioł Stróż prowadzi pienińskich artystów właściwą drogą. Oprócz wymienionych powyżej prac laureatów do wystawy w "Audialni" zakwalifikowały się bowiem jeszcze: pastel Elżbiety Adamczyk, rysunek Krystyny Kolkowicz, ikony Wiktorii Pugacz i obraz olejny Igora Twardochleba.

Wystawa potrwa do 2 lutego 2010 r., a organizatorzy mają nadzieję, że znajdą się osoby lub instytucje, które będą chciały w nadchodzącym roku zaprosić tę wystawę do siebie.