[Rozmiar: 17852 bajtów]
[Rozmiar: 18050 bajtów]Alejka Twórców Pienińskich

Podczas Wielkiej Majówki w Krościenku, która odbyła się 2 maja, otwarta została Alejka Twórców Pienińskich biegnąca od amfiteatru "Pod Wierzbą" lewym brzegiem Dunajca. Jest to wielki i piękny gest wobec wszystkich twórców pienińskich, zarówno tych zrzeszonych, jak i niezrzeszonych, tworzących po tej i po tamtej stronie Dunajca, a także wobec tych, którzy odeszli, przyczyniając się do powstania pienińskiego dziedzictwa kulturowego.
Mam nadzieję, że alejka ta wpisze się na trwałe w pejzaż pieniński, jako miejsce, gdzie spotkać będzie można naszych artystów, którzy na żywo tworzyć będą tu swoje dzieła, prowadzić warsztaty, plenery czy inne akcje artystyczne, wystawiać i sprzedawać swoje prace. Może kiedyś przekształci się ona w prawdziwą Aleję Gwiazd Sztuki Pienińskiej z odciśniętymi rękoma czy innymi fragmentami ciała wybitnych twórców, choć tak naprawdę tych części ciała, dzięki którym powstają nasze prace - naszych serc - nie da się odcisnąć w jakimkolwiek materiale.
Mimo załamania pogody przybyło kilku członków Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, którzy bezpośrednio wystawiali swe prace: Heniu Zachwieja ze swymi rzeźbami, pani Krystyna Aleksander, Wiktoria Kaczmarczyk i Anna Oleś z wyrobami koronkowymi, Jolanta Gładyszewska-Tybur oferująca upominki witrażowe, Ela Adamczyk z pastelami oraz państwo Kolkowiczowie i Zdzichu Niezgoda, którzy z kolei duchowo wczuwali się w magiczny nastrój tego miejsca. Nie zabrakło także naszych gości ze Słowacji, a Luba Uličná na żywo malowała pastelami krościeński most. Miejsce bardzo spodobało się artystom, którzy zapowiedzieli swoją obecność na alejce w przyszłości.

Janusz Tybur